Як працює банк з валютою під час воєнного стану?

Запитання

Як працює банк з валютою під час воєнного стану? Які особливості роботи з валютою у період воєнного стану? Які валютні платежі зараз дозволені? Як купити/продати/обміняти валюту? В яких валютах можно виконати переказ?

Умова

У своїй роботі під час воєнного стану банк керується:

  • Указом Президента України від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та укази на продовження строку дії воєнного стану в Україні до 23 серпня ​​2022 року.
  • Постановою від 24.02.2022 № 18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану та інші нормативні акти".
  • Банки здійснюють валютний нагляд за валютними операціями, що дозволені, в спрощеному вигляді без проведення додаткового аналізу документів (інформації) про валютні операції, джерела походження коштів, що використовуються для їх проведення, та інших заходів, передбачених Положенням про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року N 8 (зі змінами).
  • Вимоги постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" носять тимчасовий характер і пов´язані з заходами по стабілізації грошово-кредитного і валютного ринку України.

Відповідь

Особливості роботи з валютою:

Обов'язковий продаж купленної валюти

Клієнт-резидент зобов’язаний куплену з 11 липня 2022 року іноземну валюту використати не пізніше ніж за 2 робочих дні після дня її зарахування на його поточний рахунок на потреби, зазначені в заяві про купівлю іноземної валюти. При цьому, зазначена вимога не поширюються на іноземну валюту, куплену:
- резидентами для проведення мобілізаційних та інших заходів (потреб), визначених законами України, що регулюють відносини у сферах забезпечення національної безпеки та оборони;
- на підставі окремих дозволів (рішень) Національного банку України, що приймаються відповідно до підпункту 6 пункту 14 Постанови НБУ № 18 від 24.02.22”.

Обмеження по валютним операціям з 24.02.2022

Згідно з пунктом 12 Постанови НБУ № 18 від 24.02.22:
Банкам забороняється здійснювати за дорученням клієнтів торгівлю валютними цінностями, окрім:

  • продажу клієнтами іноземної валюти в безготівковій формі банкам (окрім російських та білоруських рублів);
  • здійснення банками за дорученням клієнтів валютних операцій з обміну іноземної валюти в межах 1 групи Класифікатора іноземних валют;
  • купівлі іноземної валюти для забезпечення компенсаційних виплат під час довготермінового відрядження та забезпечення діяльності працівників апаратів військових аташе та апаратів представників Міністерства оборони України при закордонних дипломатичних установах України;
  • купівлі клієнтами іноземної валюти на умовах “форвард” за форвардними договорами, укладеними до 23 лютого 2022 року (включно);
  • купівлі іноземної валюти з метою проведення валютних операцій, визначених у пункті 14 Постанови НБУ № 18 від 24.02.22 пункту 44 розділу IV Положення № 5;
  • купівлі іноземної валюти резидентом для покриття акредитиву, відкритого банком-емітентом на користь нерезидента за операцією, визначеною в підпункті 2 пункту 14 Постанови 18.

Згідно з пунктом 17 Постанови НБУ № 18 від 24.02.22:
Банкам забороняється здійснювати будь-які валютні операції:

  • з використанням російських рублів та білоруських рублів;
  • учасником яких є ЮО або ФО, яка має місцезнаходження (зареєстрована або постійно проживає) в Російській Федерації або в Республіці Білорусь;
  • для виконання зобов'язань перед ЮО або ФО, які мають місцезнаходження (зареєстрована або постійно проживає) в Російській Федерації або в Республіці Білорусь.

Повний перелік обмежень та виключень з них перегляньте у пунктах 12 та 17 Постанови НБУ №18 від 24.02.2022 ("Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану").

 

З 06.09.2022 згідно постанови Правління НБУ №197 від 02 вересня 2022 року "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18" вносяться зміни:

  • уповноважений банк не має права купувати іноземну валюту за дорученням клієнта-резидента, який має кошти в іноземних валютах, розміщених на поточних та вкладних (депозитних) рахунках, в цьому та/або інших банках, враховуючи певні виключення вказані в постанові.
    Для здійснення розрахунків у іноземній валюті клієнт-резидент має спочатку використовувати наявну в нього іноземну валюту, а далі, за необхідності, купувати її на валютному ринку України. Дана вимога не поширюються, якщо загальна сума коштів в іноземних валютах, на дату купівлі іноземної валюти, менша в еквіваленті 400 000 грн (за офіційним курсом гривні до відповідних іноземних валют).
    Тому до пакету документів, необхідних для здійснення купівлі валюти, необхідно додати Лист про наявність чи відсутність залишків.docx, розміщених на поточних та вкладних (депозитних) рахунках , в АТ "Альфа- Банк" та/або в інших банках;
  • банк не має права завершити здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операцією з експорту/імпорту товарів на підставі документів про припинення зобов’язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог. Ця вимога не поширюється на випадки завершення здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків у разі припинення зобов’язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог за операціями операторів телекомунікацій з оплати міжнародних телекомунікаційних послуг (міжнародного роумінгу та пропуску міжнародного трафіка);
  • дозволено переказувати іноземну валюту для сплати процентних платежів за кредитом (позикою), одержаним(ою) юридичною особою-резидентом (позичальником) від нерезидента за укладеним між ними кредитним договором (договором позики) за одночасного дотримання певних умов, зазначених в постанові.

 

Корисні статті

Воєнний стан. Як працює банк щодо обслуговування ЮО та ФОП?

Воєнний стан. Як працює банк щодо обслуговування фізичних осіб?

Як зняти гривню з поточного рахунку ЮО та ФОП?

Отримати валюту готівкою з поточного рахунку у касі банку

Чи була ця стаття корисною?
9 з 15 вважають статтю корисною

Коментарі

0 коментарів

Будь ласка, увійдіть, щоб залишити коментар.