Як працює банк з валютою під час воєнного стану?

Запитання

Як працює банк з валютою під час воєнного стану? Які особливості роботи з валютою у період воєнного стану? Які валютні платежі зараз дозволені? Як купити/продати/обміняти валюту? В яких валютах можно виконати переказ?

Умова

У своїй роботі під час воєнного стану банк керується:

 • Указом Президента України від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та укази на продовження строку дії воєнного стану в Україні до 23 серпня ​​2022 року.
 • Постановою від 24.02.2022 № 18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану та інші нормативні акти".
 • Банки здійснюють валютний нагляд за валютними операціями, що дозволені, в спрощеному вигляді без проведення додаткового аналізу документів (інформації) про валютні операції, джерела походження коштів, що використовуються для їх проведення, та інших заходів, передбачених Положенням про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року N 8 (зі змінами).

Відповідь

Особливості роботи з валютою:

Обов'язковий продаж купленної валюти

Клієнт-резидент зобов’язаний куплену з 11 липня 2022 року іноземну валюту використати не пізніше ніж за 2 робочих дні після дня її зарахування на його поточний рахунок на потреби, зазначені в заяві про купівлю іноземної валюти. При цьому, зазначена вимога не поширюються на іноземну валюту, куплену:
- резидентами для проведення мобілізаційних та інших заходів (потреб), визначених законами України, що регулюють відносини у сферах забезпечення національної безпеки та оборони;
- на підставі окремих дозволів (рішень) Національного банку України, що приймаються відповідно до підпункту 6 пункту 14 Постанови НБУ № 18 від 24.02.22”.

Обмеження по валютним операціям з 24.02.2022

Згідно з пунктом 12 Постанови НБУ № 18 від 24.02.22:
Банкам забороняється здійснювати за дорученням клієнтів торгівлю валютними цінностями, окрім:

 • продажу клієнтами іноземної валюти в безготівковій формі банкам (окрім російських та білоруських рублів);
 • здійснення банками за дорученням клієнтів валютних операцій з обміну іноземної валюти в межах 1 групи Класифікатора іноземних валют;
 • купівлі іноземної валюти для забезпечення компенсаційних виплат під час довготермінового відрядження та забезпечення діяльності працівників апаратів військових аташе та апаратів представників Міністерства оборони України при закордонних дипломатичних установах України;
 • купівлі клієнтами іноземної валюти на умовах “форвард” за форвардними договорами, укладеними до 23 лютого 2022 року (включно);
 • купівлі іноземної валюти з метою проведення валютних операцій, визначених у пункті 14 Постанови НБУ № 18 від 24.02.22 пункту 44 розділу IV Положення № 5;
 • купівлі іноземної валюти резидентом для покриття акредитиву, відкритого банком-емітентом на користь нерезидента за операцією, визначеною в підпункті 2 пункту 14 Постанови 18.

Згідно з пунктом 17 Постанови НБУ № 18 від 24.02.22:
Банкам забороняється здійснювати будь-які валютні операції:

 • з використанням російських рублів та білоруських рублів;
 • учасником яких є ЮО або ФО, яка має місцезнаходження (зареєстрована або постійно проживає) в Російській Федерації або в Республіці Білорусь;
 • для виконання зобов'язань перед ЮО або ФО, які мають місцезнаходження (зареєстрована або постійно проживає) в Російській Федерації або в Республіці Білорусь.

Повний перелік обмежень та виключень з них перегляньте у пунктах 12 та 17 Постанови НБУ №18 від 24.02.2022 ("Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану").

Корисні статті

Воєнний стан. Як працює банк щодо обслуговування ЮО та ФОП?

Воєнний стан. Як працює банк щодо обслуговування фізичних осіб?

Як зняти гривню з поточного рахунку ЮО та ФОП?

Отримати валюту готівкою з поточного рахунку у касі банку

Чи була ця стаття корисною?
7 з 11 вважають статтю корисною

Коментарі

0 коментарів

Будь ласка, увійдіть, щоб залишити коментар.